2016. július 19., kedd

Egy ütött-kopott szék új élete

Valami csoda folytán gép elé kerültem, így végre megírhatom Nektek, hogyan is készült el az a szék, amit kifejezetten azért festettem le, mert olyan sokan kérdeztetek a bútorfestésről.

Először is azzal kezdeném, hogy én nem vagyok profi bútorfestő és nem is tervezem, hogy a dekupázs világát lecseréljem, de amikor berendeztük a boltot és lefestettük a barátnőimmel azt a rengeteg bútort, akkor sikerült némi tapasztalatot szereznem a témában. Ráadásul sokan bejöttök és kérdezitek, hogyan fogjatok neki, ezért is akartam leírni, hogyan festek én.

A széket Bogitól "nyertem", vagyis ő nyerte meg annak a játéknak a eredményeként, hogy egy régi székét átalakítsak ezért a posztért, meg mert amúgy tök jó fej vagyok:)
Sokat kellett várnia, ugyanis még egy széket átfesteni sem két perc, így ki kellett várnom, hogy végre elég időm legyen rá. Aztán végre lett és pár óra alatt kész is lett ez az elegánsan bohém székecske.

Mit használtam?
- csiszoló papír 150, 120
- fatapasz
- Pentart sötétbarna akrill festék
- Pentart egykomponensű repesztő
- Pentart Dekor Soft Paint cappuchinó
- Pentart antik arany és umbra antikoló paszta
- Stamperia stencil
- Pentart dekupázs ragasztó


Először is: bár ezek az új festékek jól tapadnak, a csiszolás fontos, mert elő kell készíteni a felületet, hogy nehogy leperegjen a festék. Ezt a széket is rendesen át kellett csiszolni, mert a szabadban volt, már a korábbi lakk pergett le róla. Na, ez nem a legjobb móka, de megéri a fáradalmakat, az tuti:) Én kézzel csiszoltam, ha jól emlékszem 150-es csiszolópapírt használtam hozzá, ami kellően erős és kíméletes is volt egyszerre. Mivel volt rajta egy szakadás, azt fatapasszal töltöttem ki, majd csiszoltam azt is.

A csiszolást alapos portalanítás követi, majd lekentem egy réteg Pentart alapozó festékkel, barna színűre. Ez a visszacsiszolások miatt fontos, hisz ahol reped vagy csiszolom, ott ez az alapszín fog visszaköszönni. Nekem nagyon bejött ez a szín, de ha drámaibb hatást akarok, akkor a földbarnához nyúlok.

Száradás után tetszőleges részeken bekentem repesztővel, majd azt is hagytam megszáradni.
Ahogy elkészült, a közösen megbeszél színre kezdtem lekenni a széket. A Pentart dekor soft paint cappuchino szín mellett döntöttünk, mert az illet legjobban Bogiék színvilágához és mert olyan szép színe, hogy menten bele is szerettem ott helyben. Amúgy a boltban lévő bútorokat is ezzel kentük le, így már túl vagyok néhány liter dekor soft painten és azt kell mondanom, hogy nagyon jó festék! Jó a fedőképessége, kellően sűrű, szépek a színei, jól csiszolható, lakkozás után pedig tartós hatást érhetünk el és jól kombinálhatók egymással a különböző színekben lefestett darabok. És itt jegyezném meg, hogy nem szponzorál a pentart (pedig biztos nehezen viselném:), egyszerűen csak ezekkel a festékekkel szépen és biztonságosan tudok festeni, ezért nagyon megszerettem, meg persze a színei, az ára és a kreatív lehetőségei miatt....
Festékboltban vásárolt ecsetet használtam a festéshez, de nem volt a legjobb, mert folyton "vedlett", így nem győztem kiszedegetni a szőrszálakat a frissen festett felületről. Nagy élmény, mondhatom, főleg, mivel semmire nincs időm, de megoldottam, szóval üsse kavics! A repesztet részeken kicsit óvatosabban, csak egy irányba haladva festettem,  mert könnyen vissza lehet szedni a festéket. Szinte azonnal látszik, ahogy reped a felület és ez olyan széééééééééépppp!!! 

Aztán, ahogy megszáradt, visszacsiszolgattam az éleit, illetve, ahol gondoltam, majd jöhetettt a stencilezés... Erről nem készült fotó sajnos:( na, nem vagyok egy nagy stencil mester, de Bogi külön kérte ezt a pitypang mintát, amit amúgy én is nagyon imádok, így nagy bátran neki estem. Szerettem volna kicsit különlegesebb hatást elérni, ezért most nem akrill festéket használtam, hanem antik arany és umbra színű antikoló pasztákat. A sűrű stencilezős ecsetet belemártottam először az aranyba, majd a sötétbe, kicsit visszaszedtem belőle, majd apró mozdulatokkal elkezdtem a stencil részeit kitölteni. Izgultam, hogy milyen lesz, de végül nagyon megtetszett az eredmény, főként azért, mert ahogy ráesik a fény, ott csillog az arany paszta és ettől nagyon különleges lett!

Amikor ez is megszáradt (ennek hagytam egy napot, nehogy a lakkozásnál elkenődjön), jöhetett a lakkozás, de nem volt lakkom... Hát, a szegény ember vízzel főz, én meg szegény is vagyok, de legalább kreatív, így fogtam a jó kis deku ragasztómat, ami ugyebár lakk is egyben és két rétegben átkentem vele a felületet. Aki most jót röhög, hogy micsoda pazarlás volt ez, elárulom, hogy alig fogyott belőle és olyan szép selymesen fényes, ettől talán még elegánsabb lett a bútor, hogy nem bántam meg ezt a döntésem! Azóta a takarítás próbát is kiállta, mert volt rajta valami folt, amit letöröltem nedves ronggyal és semmi baja nem lett tőle!
Egyébként imádom, ahogy a lakk szinte átváltoztatja a festett felület színét!!! Kész csoda ez különösen a repedéseknél, mert ott nagyon erősen tudnak érvényesülni a valódi színek, így kb a felénél álljatok meg és nézzétek meg a lakkozott és nem lakkozott felület közti különbséget és csodáljátok! De aztán folytassátok is, mert lakkozni nagyon fontos!!!

Szóval kész lett a szék és én csak álltam és néztem és nem akartam visszaadni... Sajnos Boginak is tetszett, így menni fog majd, de szerintem fogom magam és ha lesz végre egy normális méretű hálónk, oda festek magamnak is egyet!

 És most nézzük, hogy miből lett a cserebogár...

ui. ha hibát észlelsz a bejegyzésben vagy szerinted az írója nem teljesen százas, az kizárólag Enriqe Iglesisas hibája, aki megbolondított a Bailandojával és írás közben salsa táncosnak (is) képzeltem magam... bakancslista: salsa tanfolyam!!!

Ui.: ja és kövessetek a facen, mert most is készül valami, amiről írni készülök:)
 Agness design fényképe.


Agness design fényképe.Agness design fényképe.
Agness design fényképe.Agness design fényképe.Agness design fényképe.Agness design fényképe.Agness design fényképe.Agness design fényképe.Agness design fényképe.Agness design fényképe.

Nincsenek megjegyzések:

Megjegyzés küldése